Co je Selská jízda?

Při oslavách 180. let od narození Alfonse Šťastného (* Štěkeň 19. 4. 1831) zakladatele českého selského hnutí, pojede v průvodu Selská jízda Nechanice. Jsou to jezdci na koních v krojích, které připomínají tradiční vesnické, selské kroje.

Selské jízdy vznilky po první světové válce s rozvojem kulturního a společenského života. Byly zakládány i další spolky (Sokol, Orel, Junák,...). Vesnický, selský lid tvořil krojované jízdní banderia a první organizované složky vznikaly od roku 1923. Důležitými rysy této organizace vždy byla dobrovolná kázeň, pořádek, vynikající organizovanost, láska ke koním a jízdárenský výcvik.

Prvně vystoupila Selská jízda na veřejnosti v Praze 17. 5. 1925 za Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu. Duchovním tvůrcem organizovaného hnutí Selských jízd byl Bohumír Bradáč (ministr zemědělství).

Na Strakonicku vznikl Sbor Selských jízd Jana Žižky z Trocnova dne: 26. 1. 1927 za přítomnosti delegátů z okresů Strakonice, Volyně, Horažďovice, Písek, Blatná a Vodňany. Dne 26. 6. 1927 byla pořádána slavnost rozvinutí vlajky, 7. 8. 1927 jezdecký den Sokola ve Strakonicích a třetí 12. 7. 1931 v Radčicích u Vodňan. Následovaly desítky závodů, výcviků v jízdě, průvodů při slavnostech,... Například na slavnosti k uctění památky selských rebelů u Kubatova pomníku na Blatech, předání vlajky od dorostu - tam byli přítomni župní náčelník F. Toman z Mladějovic a poslanec Rudolf Beran (* Pracejovice 28. 12. 1887).

Sbor  se jezdecky zúčastnil r. 1925 odhalení pomníku A. Šťastného ve Štěkni, M. J. Husa ve Strakonicích a slavností v Horažďovicích a Paračově. Potom 29. 8. 1937 při otevření Švehlova domu v Pracejovicích, tam se mu obdivoval i ministr obrany František Machník (* Nebřehovice u Strakonic 30. 4. 1886 - říšský starosta SJ).

Významnými činovníky na Strakonicku byli: František Toman z Mladějovic a Josef Bakule z Lidmovic, dále Eduard Vachout a Karel Hanuš ze Štěkně, Dr. Jindřich Steinitz z Písku, František Hlaváč a Bedřich Hildprandt z Blatné, František Kahuda ze Strunkovic u Volyně.

Sbor Selských jízd Jana Žižky z Trocnova se zúčastnil 22. a 23. května 1937 Zemské soutěže Selských jízd v Praze, kde skončila na 5. místě v konkurenci Selských jízd z celých Čech a Moravy. Jako jedinci vynikli Karel Hanuš ze Štěkně na koni Dobrák a Dr. Jindřich Steinitz z Písku na koni Schagya.

Dnes Selské jízdy znovu ožívají a příkladem je Selská jízda Nechanice, která patří pod Janákův východočeský Sbor Selských jízd. Také OS Westernová jízda Štěkeň má ve svém programu připomenutí starých tradic Selské jízdy ve Štěkni.

Ukázka Selské jízdy Nechanice byla k vidění 17. 4. 2011 ve Štěkni a Pracejovicích.

 

 
 
 
 
TOPlist